ABA LIGA: Zvezda se kockala, ali produžila rekord protiv borbene Mege

11.01.2015. 18:57 21:44
Jaka Blažič u meču ABA lige između Crvene zvezde i Mega Leksa u Železniku
Jaka Blažič u meču ABA lige između Crvene zvezde i Mega Leksa u Železniku / Izvor: MN Press

U malom srpskom derbiju u Sremskoj Mitrovici lider na tabeli u neizvesnoj završnici bio bolji od domaćeg Mega Leksa.

Košarkašii Crvene zvezde savladali su u Sremskoj Mitrovici domaći Mega Leks rezultatom 77:75 (14:19, 27:14, 19:19, 17:23) i produžila niz nepobedivosti u ABA ligi na 17 mečeva.

U malom srspkom derbiju, lider na tabeli je zabeležio još jedan trijumf u nizu, ukupno 17. u regionalnom takmičenju, iako je lako moglo biti drugačije, pošto je borbeni domaćin uspeo da se u poslednjem periodu vrati u igru posle 10 poena zaostatka (54:64 u 32. minutu), ali ne i da u neizvesnoj završnici izbori pobedu protiv iskusnijeg rivala.

Mega Leks je bolje počeo meč. Već posle uvodnih minuta igre imao je prednost od 10:2, ali je lider na tabeli brzo uzvratio i uhvatio priključak. Igralo se veoma brzo ali i dosta nepovezano tokom većeg dela prvog poluvremena. Zvezda je prvi put povela u 15. minutu, nakon što se razigrao Maik Cirbes, koji je za samo osam minuta u igri u prvom poluvremenu postigao isto toliko koševa i bio najzaslužniji za preokret crveno-belih u završnih pet minuta druge četvrtine i prednost od osam poena na petnaestominutnom odmoru - 33:41.

Nikola Kalinić i Nikola Jokić u meču ABA lige između Crvene zvezde i Mega Leksa u Železniku / Izvor: MN Press

Zvezda je u nastavku čuvala stečenu prednost koja se kretala u rasponu od sedam do maksimalnih 12 poena u 25. minutu (42:54). Ipak, domaći se nisu predavali već su zahvaljujući veoma raspoloženim Musliju i Zagorcu sveli razliku na osam poena uoči poslednjeg perioda. Mega je odigrala sjajno u dva navrata u poslednjem periodu. Dva puta su domaći uspeli da nadoknade desetak poena zaostatka koje je Zvezda stekla zahvaljujući izuzetnoj partiji Kalinića i u drugom veoma raspoloženom Blažiču.

Mega u neizvesnoj završnici ipak nije uspela da iznenadi iskusan tim Crvene zvezde, a ključan momenat desio se petnaestak sekundi pre kraja kada je Vilijams ukrao loptu pri rezultatu 75:74 za crveno-bele, a zatim sjajno uposlio Blažiča koji je u kontri poentirao i prektično "presudio" Mega Leksu kojem gosti nisu dozvolili šut za tri poena i produžetak.

Najefikasniji u pobedničkoj ekipi bio je Nikola Kalinić sa 19 poena, uz šest skokova i četiri asistencije, dok je Jaka Blažič ubacio 15 poena, ali imao i slab šut za tri poena (2/9). U redovima domaćina, Dejan Musli kojem je ovo bio tek drugi meč u sastavu Mege zabeležio je "dabl-dabl" sa 17 koševa i 11 skokova, Nenad Miljenović dodao je 14 poena (6as), dok je Marko Kešelj svom bivšem timu ubacio 11 koševa.

Ekipa Dejana Radonjića je ovim trijumfom upisala važan trijumf, pre svega sa psihološkog stanovišta, pred duel sa Galatasarajem u trećem kolu Top 16 faze Evrolige. Taj meč na programu je u petak od 21 čas u beogradskoj "Kombank areni".

Zadar - Cibona (20:30)

TABELA: Crvena zvezda 17-0, Budućnost 14-3, Cedevita 11-6, Partizan 10-7, Olimpija 8-9, Cibona 9-7, Metalac 8-9, Krka 7-10, Mega Leks 7-10, Solnok 7-10, MZT 6-11, Igokea 5-12, Zadar 7-8, Levski 1-15.

MEGA LEKS: Kešelj 11 (za dva 5/7, 4iz), Krstić 12, Đoković, Jaramaz 2, Veljković, Miljenović 14 (2sk, 6as, 4iz), Jokić 7 (8sk, 4as, 3uk, 6iz), Čantekin, Zagorac 12 (za dva 4/11, 2sk, 2as), Simeunović, Nikolić, Musli 17 (za dva 7/13, 11sk, 2as). Trener: Dejan Milojević.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 3 (4sk, 10as, 2uk, 4iz), Rebić, Dangubić 5 (3uk), Mitrović 9 (3sk, 4as), Lazić, Blažič 15 (3sk, za tri 2/9, 2uk, 4iz), Kalinić 19 (6sk, 4as, 1uk, 2iz, 2bl, iz igre 7/12), Marjanović 8 (6sk, 3as, 3bl), Tejić, Dženkins 7 (2as), Jović 3 (3sk), Cirbes 8 (6sk). Trener: Dejan Radonjić.

Najzanimljivije detalje sa meča Mega Leks - Crvena zvezda mogli ste pa pratite na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 75:77 (23:17)

Krstić smanjuje na samo šest poena zaostatka na strtu poslednjeg dela, ali Zvezda vezuje dve brze realizacije, pa Milojević ponovo traži tajm-aut već u 32. minutu (54:64). Kešelj i Zagorac su bili razigrani u tim momentima, a trojkom Krstića Mega Leks serijom 8-0 prilazi na samo dva poena minusa - 62:64. Ipak, gosti sa sedam vezanih poena Kalinića vraćaju bezbednu razliku (62:71).

Usledio je period veoma neefikasne igre na obe strane, poena nije bilo gotovo tri minuta, da bi posle taj "post" prekinuo Kešelj. Sjajni Nikola Kalinić je novom trojkom ponovo doneo 10 poena "viška" crveno-belima, ali je trojkom Jokića i poenima Miljenovića uz faul Mega prišla na samo "minus 4" (70:74).

Jokić je minut pre kraja ukrao loptu i poentirao, a Vilijams iskoristio samo jedno bacanje. Miljenović poentira, a Zvezda ne koristi napad. Mega je imala šansu za pobedu, ali je Vilijams ukrao loptu posle lošeg dodavanja Jokića i otvorio kontru Blažiču za "plus 3" (74:77). Miljenović je posle faula Blažiča pogodio prvo a zatim namerno promašio drugo bacanje, ali je Marjanović uhvatio loptu za 17. vezani trijumf crveno-belih u ligi - 75:77.

3. četvrtina - 52:60 (19:19)

Gde je stala u završnici druge četvtine, Crvena zvezda je nastavila i u trećoj. Kalinić sa vezana četiri poena za samo petnaestak sekundi odvodi goste na 10 poena prednosti (35:45), pa je Milojević morao da zatraži tajm-aut. Brzo se Mega oporavila trojkom Zagorca i poenima Muslija i Jokića, ali je Kalinić nastavio sa sjajnom igrom i trojkom u 25. minutu doneo Zvezdi novu maksimalnu prednost - 42:54.

Musli i Zagorac su u tim momentima održavali Mega Leks "u životu", da bi Jaramaz smanjio na "samo" sedam poena zaostatka (50:57) dva minuta pre kraja treće deonice. Ipak, Blažič je pogodio trojku već u narednom napadu i vratio gostima dvocifranu razliku. Usledila je serija promašaja na obe strane, da bi se na poslednji dvominutni odmor otišlo sa prednošću crveno-belih od osam poena - 52:60.

Rade Zagorac u duelu sa Markusom Vilijamsom
Rade Zagorac u duelu sa Markusom Vilijamsom / Izvor: Foto: abaliga.com/Mega Vizura/Jovan Azdejković

Najbolji igrač prvog dela meča bio je novi igrač domaćeg sastava Dejan Musli koji je zabeležio devet poena i pet skokova. Osam koševa postigao je Nenad Miljenović (4as), dok su po sedam ubacili Marko Kešelj i Nemanja Krstić. U ekipi Crvene zvezde Maik Cirbes je nepunih osam minuta na parketu upisao isto toliko koševa, dok su Dženkins i Blažič postigli po sedam.

2. četvrtina - 33:41 (14:27)

Miljenović i Kešelj su čuvali prednost domaćina, ali je beogradski tim trojkom Jake Blažiča i poenima Maika Cirbesa ponovo prišao na samo koš zaostatka (23:21). Igralo se potom koš za koš, da bi trojkom Stefana Jovića Crvena zvezda prvi put povela u 15. minutu (25:26).

Zvezda je poenima Blažiča stigla do tri poena prednosti (27:30). U tim momentima igralo se koš za koš, a lider na tabeli čuveo je stečenu prednost, da bi poenima Nemanje Dangubića uz faul a zatim i košem Markusa Vilijamsa stigao do "plus šest", a poenima Dženkinsa u poslednjem napadu i do najvećih osam poena prednosti ouči velikog odmora - 33:41.

1. četvrtina - 19:14

Mega Leks je odlično počeo meč. Posle poentiranja Bobana Marjanovića na startu domaćin je vezao osam poena preko Nenada Miljenovićapridošlice Dejana Muslija, koji je postigao šest poena u uvodna tri minuta za vođstvo 8:2, pa je Dejan Radonjić bio prinuđen da zatraži minut odmora. I Marko Kešelj je poentirao ubrzo potom za maksimalnih osam poena prednosti za Mega Leks, da bi tek onda Zvezda uzvratila.

Igralo se dosta brzo, ali sa mnogo promašaja, pa je tek trojkom Čarlsa Dženkinsa na 3:40 minuta do kraja Zvezda potpuno uhvatila priključak (12:11). Zagorac je poentirao uz faul ali nije realizovao dodatno bacanje, pa je domaćin propustio priliku da se ponovo odlepi, a novim košem Dženkinsa Zvezda je prišla na 16:13. Nemanja Krstić je postigao trojku za domaćina za "plus 6", a Marjanović bio polovičan sa linije penala za 19:14 na kraju prvog dela.