Da li znate da se pukotine na zgradama sada SAME popunjavaju? (VIDEO)
Priroda sve uglavnom radi sama...
Beton. Materijal od koga su sagrađene naše zgrade, putevi, mostovi... Posle vode, nema ničega rasprostranjenijeg na planeti Zemlji od njega. Iako je njegov uticaj na životnu sredinu veoma negativan, on je veoma koristan i široko primenljiv i teško je da će ga u skorije vreme zameniti nekom boljom alternativom.
Zato je mikrobiolog Hendrik Jonkers sa Univerziteta Delft pronašao rešenje da mu produži životni vek i to tako što će u njega ubacivati specijalnu bakteriju. Ona od njega pravi samoisceljujući beton. Njegova zamisao je da se na taj način smanji količina novoproizvedenog betona i tako umanji zagađenje životne sredine.
IMA SVRHU: Znate li ČEMU služi ovaj prednji deo na HEFTALICI? (VIDEO)
Jonkersovom betonu je voda i pomoć i najveći neprijatelj, kao i svakom drugom betonu. Ona aktivira bakterije da započnu proces samoizlečenja. Naime, bakterije se ravnomerno ubacuju širom betona i mogu da prežive i do 200 godina, sve dok ima hrane u obliku čestica. Kada neprijatelj betona, kišnica ili atmosferska vlaga, prave pukotine u njemu, automatski se aktiviraju i bakterije koje popravljaju stvari.
Pronalazak dolazi u tri varijacije. Sprej koji se može poprskati na već postojeće konstrukcije gde su pukotine male, malter kojim se zamazuje veći problemi i kompletan samozaceljujući beton namenjen gradnji od temelja. Jonkers procenjuje da će najveća primena biti na autoputevima gde posipanje soli u zimskim uslovima pravi ogromne štete na asfaltu.
Od sada pravo ZLATO možete NAPRAVITI i SAMI! Evo i kako! (VIDEO)