АБА: Смит у стилу Кецмана, Партизан на волшебан начин остао без Евролиге (ВИДЕО)

26.04.2014. 01:57
Н. Радојевић
Tuga košarkaša Partizana posle poraza od Cedevite
Туга кошаркаша Партизана после пораза од Цедевите / Извор: Танјуг

Плејмејкер Цедевите у последњој секунди погодио антологијску тројку, баш на дан када је Душан Кецман постигао легендарни кош у Загребу пре четири године.

Да је неко пре два дана прогнозирао да ће у финалу АБА лиге играти хрватски тимови Цедевита и Цибона, добро упућени би му сигурно рекли да је кошаркашка незналица. Међутим, после Црвене звезде Телеком, пораз у полуфиналу регионалног такмичења доживео је и Партизан НИС и то у последњој секунди. У неизвесном мечу, пуном преокрета, погодак одлуке постигао је сјајни плејмејкер гостију Нолан Смит. Американац је узео лопту после промашаја Тепића и са око осам метара погодио победоносну тројку за евролигашки тријумф 81:79 (27:16, 13:19, 17:29, 24:15). Хрватска ће наредне сезоне имати два представника у Евролиги, Србија је, за сада, без места у елити (Звезда ће играти у квалификацијама). Занимљиво, тим из Хумске остао је без учешћа у престижном такмичењу први пут од сезоне 2001/2002.

Цедевита је изненадила Партизан на старту утакмице, лако стекла 11 поена предности (13:2 у петом минуту), да би у 13. минуту имала и плус 15, 33:18. На крилима супермотивисаног Александра Павловића црно-бели су се пробудили и кренули у потеру. Мало по мало, српски шампион је топио минус и повео средином треће деонице, 44:43.

Тандем Партизана Павловић-Богдановић је у серији ломио самопоуздање кошаркаша Цедевите. „Парни ваљак“ убацио је госте у машину и везао евролигашки амблем све до 36. минута и резултата 73:62.

Saša Pavlović bio je najbolji igrač Partizana u polufinalu ABA lige
Саша Павловић био је најбољи играч Партизана у полуфиналу АБА лиге / Извор: Танјуг

А, онда потоп. После неспортске личне грешке Ђорђа Гагића Цедевита је кренула у јуриш, везала 10 поена и увела утакмицу у „боксерску“ завршницу. Севали су ударци грогираних ривала као у рингу, Павловић је делио рампе, али није могао сам.

У већ описаним финалним секундама бивши НБА плејмејкер Нолан Смит неодољиво је подсетио на блиставу тројку Душана Кецмана у загребачкој „Арени“. Пре тачно четири године срећна звезда погледала је црно-беле. У београдској „Комбанк арени“ дошло је, међутим, до помрачења Партизана, вече раније и најљућег му ривала. Игра случаја Или заслуга за рад и (не)васпитање?

Дешавања из “Комбанк арене” могли сте да пратите уживо у текстуалном преносу на Srbijadanas.com.

Nolan Smit (levo) postigao je koš odluke
Нолан Смит (лево) постигао је кош одлуке / Извор: Танјуг

40. минут - На линији пенала Павловић. Не дрхти му рука, 79:78 за Партизан. Нова блокада Павловића над Рејом, 30 секунди до краја.  И опет блокада Павловића!!! Тепић је промашио тројку, а онда је Смит имао четири секунде до краја. Погодио је тројку са осам метара, иако је лопта "хтела да изађе" из обруча, али се вратила у кош. Цедевита је у Евролиги, 81:79 за хрватски тим.

39. минут - Коначно је Павловић био сигуран оба пута са линије пенала, а онда је изблокирао Реја. Гагић има слободна бацања, репрезентативац Србије је поентирао само у првом покушају, 77:76 за Партизан. Хорог Билана за 78:77.

38. минут - Павловић је погодио један пенал,а на другој страни Билан је успео да под фаулом убаци двојку. Нерешено, 74:74. Богдановић је промашио за три, а Гагић је блокирао Смита. Цедевита опет води, погађа Алан Реј, 74:76.

37. минут - Партизан је дозволио серију гостима 10:0. Смит је прецизан, 73:72 на три  и по минута до краја.

36. минут - Сутон је погодио тројку, а Тепић једно слободно бацање. И онда, опет Павловић: Баранин је прецизан изван линије за 6,75 метара, 73:62. Загрепчани смањују после неспортске личне грешке Гагића и постижу пет везаних поена, 73:67. Цедевита се опасно примакла, Бабић је убацио тројку, 73:70. Серија хрватског тима 8:0.

34. минут - Павловић је сјајан и у одбрани, блокирао је Смита. Бивши НБА ас "запалио" је "Комбанк арену" нешто касније закуцавањем у контранападу. Двоцифрена предност црно-белих, 69:59.

32. минут - Павловић "отвара" последњу деоницу, Нуркић узвраћа истом мером, али у наредном нападу промашује, 66:59.

30. минут - Када "игра" Богдановић нема зиме за Партизан. Репрезентативни бек је незаустављив у трећој четвртини, разбудио се и Бертанс, српски тим има максималних плус седам, 64:57 пред 10 минута одлуке.

28. минут - Далекометна паљба црно-белих. Богдановић, па Бертанс погађају тројке, довољно за 60:56.

27. минут - Партизан је у кризи, Цедевита одговара серијом 7:0. Рамљак је везао четири поена, а претходно су поентирали Нуркић (слободно бацање) и Бабић. Богданович сече налет Загрепчана, 54:52 за тим из Хумске.

26. минут - Разиграо се Гагић. У једном нападу изборио је три поена, двојка плус додатно бацање. Претходно је поентирао Нуркић за Цедевиту. Тепићу не дрхти рука на линији слободних бацања, серија 14:2 за 51:45.

24. минут - Води Партизан! Гагић је погодио са дистанце, а  онда је поентирао и Тепић после освојене лопте, 46:43.

23. минут - Цедевита је већ испунила бонус, Партизан је, тачније Ловерњ, са линије пенала смањио на 42:43. Репеша је тражио тајм-аут.

22. минут - Ловерњ после лепе акције поентира за два поена, а на супротној страни Зубчић је убацио тројку, 37:43.Павловић је половично успешан са линије пенала, 38:43.

Bogdan Bogdanović na meču sa Cedevitom
Богдан Богдановић на мечу са Цедевитом / Извор: Танјуг

20. минут - Загрепчани воде са 40:35 на полувремену. Билан је најефикаснији у Цедевити са 10 поена, Павловић је најбољи код црно-белих са 12 поена.

19. минут - И Тепић је прецизан за три поена, црно-бели су се озбиљно приближили Загрепчанима, 35:39.

18. минут - Рамљак је са линије пенала прекинуо серију Београђана од 8:0. А, онда се пробудио Богдановић убацивши тројку са девет метара, 29:35. Међутим, Бабић је одговорио истом мером, а рафал тројки наставља на супротној страни Андрић, 32:38.

15. минут - Цедевита је имала и плус 16, а онда је Павловић погодио две тројке. Партизан смањује на 24:34.

13. минут - Невероватне грешке праве црно-бели. Прво је поентирао Рамљак, а онда је асистирао Смиту пошто је спасио лопту која је ишла у аут. Максималних плус 15 за Цедевиту, 33:18.

12. минут - Гости из Хрватске одржавају предност од 11 поена, поентирали су Милутинов и Реј, 18:29.

10. минут - Бертанс је подигао температуру у дворани тројком, али је на исти начин одговорио Сутон. На првој мини паузи Цедевита води са 27:16.

9. минут - Павловић је најрасположенији у редовима регионалног и српског шампиона. Искусно крило постигло је шест поена, 11:22 после офанзивног скока и поена Сутона.

7. минут - Партизан је изгубио три лопте, што Цедевита углавном кажњава из противудара. Тројка Павловића, а затим погађа Билан. Бертанс је био прецизан са линије пенала, 17:7 за Цедевиту уз осам поена Билана.

5. минут - Нова изгубљена лопта Партизана, у контранападу погађа Бабић, 13:2 за Цедевиту. Душко Вујошевић тражи тајм-аут после четири и по минута полуфинала.

4. минут - Ловерњ постиже прве поене за црно-беле после соло продора. Међутим, следи серија Загрепчана од 6:0 - Цедевита води са 11:2.

2. минут - Нолан Смит постигао је прве поене на мечу уз додатно слободно бацање после минут и по игре, 0:3. Билан повећава на 5:0.