Opasan slučaj pronađenog oružja POSTAVLJA PITANJE SIGURNOSTI premijera Srbije!
Trenutno stanje kada je u pitanju obezbeđenje premijera je neodrživo, jer je zadržan princip koji je bio u skladu sa zakonom dok je Aleksandar Vučić bio ministar odbrane i to se dan danas nije promenilo, kaže bivši direktor Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović.
Kao čovek iz struke, Stojanović objašnjava da ga je iznenadila izjava ministra policije Nebojše Stefanovića da su na uviđaju bili prisutni i pripadnici vojske i pripadnici Bezbednosno informativne agencije.
- To mi otvara sumnju da se po pitanju obezbeđenja premijera ne zna ko šta radi, jer ako je pronađena jedna količina naoružanja u blizini kuće premijera, onda je normalno da na mestu događaja uviđaj obave pripadnici MUP-a.
- Sada imamo jedno neodrživo stanje kada je u pitanju obezbeđenje premijera, jer dok je on bio ministar odbrane njega je u skladu sa važećim propisima obezbeđivala Vojno-bezbednosna agencija, a fizičko i tehničko obezbeđenje pružali su mu pripadnici vojne policije, tj. specijalne antiterorističke jedinice ’Kobra‘. To rešenje je zadržano i kada je Aleksandar Vučić prestao da bude ministar odbrane i postao premijer Srbije- podseća on.
Međutim, Stojanović naglašava da to rešenje ne prati pozitivna zakonska regulativa, a da je kada je on bio predsednik skupštinskog Odbora za kontrolu službi bezbednosti više puta ukazivao na činjenicu da je neophodno da zakon bude promenjen ili da bude doneto neko naređenje, piše Sputnik.
Premijera u skladu sa postojećim propisima u kontraobaveštajnom pogledu štiti Bezbednosno-informativna agencija, a u bezbednosnom smislu njega štite (neposredna fizička, tehnička-protivpožarna, protivprovalna) pripadnici MUP-a, što je praktično nedopustivo- kaže Stojanović.
Bivši direktor Vojno-bezbednosne agencije kaže da se dolazi do pitanja efikasnosti rada naših službi bezbednosti. „Jedno je što će Ministarstvo unutrašnjih poslova DNK analizom zanatski da utvrdi ko je posedovao to oružje i ko ga je ostavio.
Ključno je, međutim, sa kojim motivima i sa kojim ciljem je to oružje ostavljeno, da li je pripreman atentat na premijera, sa kojim ciljem i ko stoji iza tog pokušaja. A to je posao za službe bezbednosti, za koje je ključna Vojno-bezbednosno informativna agencija.“
Momir Stojanović kaže da se boji „da ćemo mi da se zadržimo samo na tome ko je ostavio oružje, a da nećemo otkriti motive sa kojima je oružje ostavljeno“.
- Mi smo u situaciji da je jedan običan građanin pronašao oružje i to javio MUP-u, što govori da naše službe bezbednosti kaskaju iza događaja. Svrha postojanja službi bezbednosti je da znaju pre svih, da procenjuju, da predviđaju i da imaju valjane i kvalitetne podatke i da mogu da preduprede, tj. da mogu preventivno da deluju, a ne da udaraju po posledicama“, ističe on.
Kako kaže bivši direktor Vojno-bezbednosne agencije, on bi bio srećniji da se u ovoj situaciji preko informacija BIA ili VBA došlo do podataka da je u neposrednoj blizini kuće premijera Aleksandra Vučića sakriveno oružje, pa da je uviđajem to oružje otkriveno.
- Ovako, pukom slučajnošću građanin je prošao tim putem i primetio sanduke sa zoljama, bombama i drugim oružjem i to prijavio nadležnim licima, što znači da smo i dalje podložni faktoru iznenađenja, a kada je u pitanju zaštita najviših državnih funkcionera tu faktor iznenađenja treba da bude sveden na minimum- kategoričan je Stojanović.