Ako postane predsednik SAD, da li će TRAMP moći da pošalje HILARI u ZATVOR?
Debata koja je izazvala brojne burne reakcije na obe strane, otvorila je neka nova pitanja.
Pravni eksperti će se uključiti u to da li Tramp može da imenuje specijalnog tužioca da istraži korišćenje privatnog servera Klintonove e-mail pošte dok je bila državni sekretar.
Bilo je teško odabrati, ali verovatno najšokantniji trenutak u predsedničkoj debati u nedelju uveče je bio kada je Donald Tramp odgovorio na izjavu Hilari Klinton da ona kao njegova protivnica nije poštovala zakon.
I want to hug whoever made this pic.twitter.com/OEse6KzPx3— Lachlan Markay (@lachlan) October 10, 2016
- Zato bi trebala da ide u zatvor – uzvratio je Tramp, koji je takođe rekao da, ako bude izabran, da će narediti državnom tužiocu da imenuje specijalnog tužioca kako bi istražio zloupotrebu privatnog servera e-mail pošte Hilari Klinton dok je bila državni sekretar. Povici njegovih pristalica - "Zatvori je" su redovna odlika na Trampovim skupovima , ali je u ponedeljak njegov menadžer kampanje Keliane Konvej tvrdio da je pretnja "dosetka" i da se "kanalisanje frustracija hiljada birača čuje svaki dan". Pravni stručnjaci tvrde da su, čak i u slučaju Trampovog predsedavanja, šanse da se Klintonova stavi iza rešetaka "beskonačno male" u ustavnoj demokratiji rođenoj iz revolucije protiv apsolutne moći monarha.
Henri Čambers, profesor škole prava na Univerzitetu Ričmond, rekao je:
- On može zakotrljati loptu sugerišući Odeljenju pravde da pokrene istragu, ali čak i tada će naići na tvrd orah. Ideja da bi mogao da odluči na svoju ruku, po sistemu "Ja ću staviti Hilari Klinton u zatvor " je bizarno na kvadrat. On bi sam bio ugrožen zbog pokretanja impičmenta(opoziva).
Čambers smatra da nije bio preterano zabrinut zbog primedbi republikanskog kandidata, delom i zato što je smatrao da je malo verovatno da pobedi republikanski kandidat.
- I dalje verujem Americi i dalje verujem da čak i momak kao Rudi Đulijani i dalje veruje u pravilno ponašanje i ako tamo nema ničega, oni ne idu za njom, čak i ako je u pitanju Hilari Klinton. I dalje verujem na kraju dana da nama vlada zakon, a ne pojedinac.
On nastavlja: - Klintonova je već pod istragom FBI, koji je utvrdio njenu povezanost i pristupačnost poverljivim informacijama koji su više bili nemarni, nego što imaju veze sa kriminalom. Treba li Trampa otpisati od pobede,on je moćan, na primer, da imenuje Krisa Kristija za javnog tužioca. Kristi je bio agresivan kritičar Klintona i čak je iskoristio svoj govor u Republikanskoj nacionalnoj konvenciji da uključe tužioca i pošalju je "na suđenje" zbog ugrožavanja nacionalne bezbednosti. Prema tome, on može imenovati specijalnog tužioca sa izvesnim zadovoljstvom.
- Odluka FBI ne isključuje ponovno pokretanje istrage protiv Klintonove - rekao je bivši advokat vlade, koji nije želeo da bude imenovan.
Ako specijalni tužilac pronađe dovoljno dokaza da podigne optužnicu, Klintonova bi u teoriji išla na suđenje pred porotom i, ako bude osuđena, sudija će odrediti svoju kaznu. Ali takav scenario za političara visokog profila je skoro pa nemoguć, rekao je advokat. Godine 1967. potpredsednik Spiro Agnev je priznao utaju poreza i podneo ostavku u skladu sa dogovorom sa Odeljenjem pravde kako bi izbegao zatvor; On je osuđen na tri godine uslovno i novčanu kaznu od 10.000 dolara. Advokat je dodao:
- Obično se ovi slučajevi završe bez suđenja. Ali ne mogu isključiti ni onu beskonačno malu mogućnost u svemiru da se to dogodi.
Amerika ima dugu istoriju specijalnih tužilaca i - sličnu ulogu - nezavisnih savetnika. Kada je Arčibald Koks pokušao da prinudi Ričarda Niksona da preda snimke svojih razgovora u Beloj kući tokom Votergejta 1973., predsednik je naredio da ga njegov javni tužilac otpusti; dok je državni tužilac podneo ostavku. Nezavisna istraga vođena od strane Keneta Stara dovela je do pokretanja pitanja o opozivu Bila Klintona 1998. godine. Konzervativni lobista Kurt Levi, izvršni direktor tržišta „Freedom Works Foundation“, rekao da je želeo da Barak Obama imenuje specijalnog tužioca da istraži malverzacije Klintonovih. Ali je odbacio Trampovu ideju o zatvoru kao "kontra-udarcu" tokom usijanja rasprave.
- Šta god da mislite o Donaldu Trampu, ne verujem da stvarno misli da bi stavio Hilari Klinton u zatvor. Predsednik nema ovlašćenja da šalje ljude u zatvor, a ljudi u njenoj poziciji obično ne se šalju u zatvor zbog početnih prekršaja.
On je dodao sa dozom ironije:
- Predsednik Buš je naredio da se neprijateljski borci pošalju u Gvantanamo, ali nema šanse da bi Hilari Klinton mogla biti opisana kao neprijateljski borac.
Uprkos izbornim i pravnim nemogućnostima, komentari Trampa su izazvali zabrinutost u Americi i širom sveta sa svojim jezivim ehom autoritarnih režima kako bi zaključao političke protivnike i novinare. David Maranis, novinar i autor, rekao:
- Tramp je zvučao kao inferiorni diktator tokom rasprave. Njegova tvrdnja da bi Hilari trebalada bude u zatvoru kad on postane predsednik, i njegova pretnja da će angažovati specijalnog tužioca na nju čim stupi na dužnost, bilo upravo ono što možete čuti ili videti u najgorim totalitarnim režimima širom sveta, upravo ono za šta je američka demokratija stvorena da spreči. Izgledalo je da uopšte ne poznaje ustav i vladavinu prava.
- Sloboda štampe, sloboda veroispovesti, kao i primena naučnih dokaza su svi u potpunosti strani za njega.
David Koltart, član opozicije i bivši ministar u vladi u Zimbabveu, uporedio je Trampa sa Robertom Mugabeom, koji je vladao ovom afričkom zemljom gvozdenom pesnicom 36 godina.
- Tramp pokazuje alarmantne sličnosti sa Mugabeom. Oba su demagozi. Mugabe koristi zakon kao oružje, a ne kao instrument pravde; Tramp izgleda da je namerava da radi isto. Tendai Biti, bivši politički zatvorenik i ministar finansija u Zimbabveu, je dodao:
- Mislim da se Donald Tramp u američkoj politici vuče na dubinama koje su niže nego što su mnogi inferiorni diktatori u afričkim kokos republikama. Mugabe je miran i blag u primeni svog ludila, dok je Tramp bitanga, više kao Idi Amin. Amin, koji je vladao Ugandom u 1970-im, (glumio ga je Forest Vitaker u filmu The Last King of Scotland) bio je sociopata. Međutim, profesor javnih i međunarodnih poslova i afričkih studija na Univerzitetu u Pitsburgu, a često predavač u Ugandi, ne slaže se sasvim sa ovim poređenjem.
- Ja u poređenju vidim više sadašnjeg predsednika Džoveri Museveni po tome što je to blaži primer od Amina.