Fond PIO obeležio Međunarodni dan starijih
Otvarajući konferenciju Ivica Dačić, predsednik Narodne skupštine, naglasio je da organizovanjem konferencije Republički fond PIO daje važan doprinos zajedničkoj posvećenosti, brizi i potrebama starijih i
Povodom Međunarodnog dana starijih osoba, 1. oktobra, Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje je organizovao Konferenciju "Međugeneracijska solidarnost na delu", u Domu Narodne skupštine Republike Srbije.

OVIH 7 VRSTA APLIKACIJA SU NAJOPASNIJE! Obratite pažnju na njih i IZBEGAVAJTE IH!

NA RAČUNE STIŽE JOŠ 50 EVRA: Detaljno uputstvo kako da se prijavite za deo novčane pomoći, a evo ko će dobiti NAJVIŠE PARA

NAGLI SKOK BITKOINA! Posle strmoglavog pada, kriptovalute danas u debelom plusu
Otvarajući konferenciju Ivica Dačić, predsednik Narodne skupštine, naglasio je da organizovanjem konferencije Republički fond PIO daje važan doprinos zajedničkoj posvećenosti, brizi i potrebama starijih i da kao društvo imamo obavezu da se borimo da naši stariji žive u okruženju u kojem će biti sigurni, aktivni i ispunjeni.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, prof. dr Darija Kisić Tepavčević, poručila je da znanje i iskustvo najstarijih predstavljaju veliki resurs svakog društva i osnovu za napredak i da su stari jedan od prioriteta Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, čije su aktivnosti usmerene u pravcu poboljšanja života i ostvarivanja njihovih prava, sa posebnim akcentom na populaciju penzionera i poboljšanje njihovog standarda.
- Naši najstariji sugrađani su naš temelj, stub i oslonac i mi smo tu za njih, kako bismo zajednički gradili još bolju i napredniju Srbiju - rekla je Kisić Tepavčević i dodala da je zahvaljujući odgovornoj politici Vlade Republike Srbije došlo do rasta privredne i ekonomske aktivnosti i rasta doprinosa, što je sve doprinelo da u maju i junu, prvi put od osnivanja RF PIO, nije bilo dotacija za isplatu penzija za penzionere iz kategorije zaposlenih.
Dragana Kalinović, direktorka Fonda PIO, podsetila je prisutne da je Odlukom Vlade Republike Srbije 2017. godina proglašena Godinom međugeneracijske solidarnosti.
- Od tada Fond PIO, kao nosilac penzijskog sistema Srbije koji počiva na principima međugeneracijske solidarnosti, sprovodi brojne aktivnosti na unapređenju međugeneracijske saradnje. Podržavamo i razvijamo među generacijama poštovanje, razumevanje i integritet i preduzimamo konkretne aktivnosti koje unapređuju ove vrednosti u našoj državi, sa željom da međugeneracijska solidarnost postane način života - rekla je direktorka Kalinović.
Relja Ognjenović, zamenik direktora Fonda PIO, ovom prilikom je rekao da Fond PIO svake godine na ime društvenog standarda korisnika penzija izdvaja 0,1 odsto od svojih prihoda i da je to ove godine bilo više od 557 miliona, a zahvaljujući stabilnoj ekonomskoj politici i politici otvaranja radnih mesta, očekujemo da sledeće godine to bude uvećano za 10 odsto - naveo je Ognjenović.
U ime penzionera prisutnima se obratio prof. dr Andreja Savić, predsednik Saveza penzionera Srbije, koji je rekao da je ogromna većina starije populacije zadovoljna reakcijom države prema penzionerskoj populaciji tokom pandemije jer je mnogo toga učinila da se osećaju dostojanstveno.
PENZIONERI ZADOVOLJNI KVALITETOM ŽIVOTA I MEĐUGENERACIJSKOM SARADNJOM
U okviru aktivnosti međugeneracijske solidarnosti, Fond PIO sproveo je istraživanje na temu "Uticaj pandemije virusa kovid 19 na položaj penzionera u Srbiji", koje je obuhvatilo starije od 65 godina iz kategorije penzionera. Istraživanje je pokazalo da odnos međugeneracijske solidarnosti najbolje opisuje ocena starijih gde se čak 42 odsto njih izjasnilo da su mladi spremni da se žrtvuju i pomognu starijim osobama. Tri četvrtine srpskih penzionera veruje da je pravac u kom se kreće Srbija dobar i iskazuju vrlo visok stepen zadovoljstva kvalitetom sopstvenog života. Iako su predstavljali najugroženiju kategoriju stanovništva u toku pandemije, u slučaju dve trećine penzionera korona nije uticala na kvalitet njihovog života i uspeli su da žive isto kao i pre korone, pa su tako kod 54 odsto anketiranih najčešća osećanja bila vera da će biti bolje, nada i optimizam. Osećaj ugroženosti za vreme korone koji se javio kod 46 odsto ispitanika donekle je ublažen subjektivnom percepcijom starijih da su državni organi vodili računa o potrebama penzionera za vreme pandemije. Po tri četvrtine anketiranih penzionera iskazuje zadovoljstvo radom Vlade Republike Srbije i medicinskih eksperata i stručnjaka, dok je nešto manji stepen zadovoljstva prisutan kada je reč o radu zdravstvenog sistema u celini i medija koji su izveštavali u toku pandemije.