LIGA EVROPE: Muk na ”Enfildu” - Atalanta PONIZILA Liverpul!

11.04.2024. 23:19
Liverpul
Liverpul / Izvor: Profimedia

Fudbaleri Atalante napravili su prvorazredno čudo pošto su na "Enfildu" savladali Liverpul rezultatom 0:3 (0:1) u prvom meču četvrtfinala Lige Evrope.

Liverpul jeste u krizi. Puno propuštenih situacija u utakmicama protiv ekipa koje to mogu da kazne i sada im čitava sezona visi o koncu.

Pre nekoliko dana su ostali bez pobede protiv Mančester junajtedom, ali i bez liderske pozicije u Premijer ligi, a sada, kada su ih svi smatrali za najvećeg favorita za trofej u Ligi Evrope – doživeli su krajnje neočekivani poraz na "Enfildu“. Posebno kada se zna šta ovaj stadion predstavlja u Klopovoj eri.

Već posle nekoliko desetina sekundi, kiks odbrane Liverpula i rupu umalo da iskoristi Mario Pašalić, ali mu je u šut neverovatno ušao Kvivin Keleher. Lopta je golmana Liverpula pogodila u glavu. Dominirao je Liverpul, očekivano. Klopov presing je izgledao dobro, ali kako su se nizale šanse, tako su se nizali i promašaji. Ponovo.

To je kažnjeno u 38. minutu kada je Davide Zapakosta prošao po desnoj strani, oštro centrirao u srce šesnaesterca, a Keleher sada smušenom reakcijom nije sprečio gol Đanluke Skamake. Sve te okolnosti naterale su Jirgena Klopa da menja odmah na poluvremenu, pa je uveo i Mohameda Salaha i Dominika Soboslaja i Endija Robertsona budući da je izašao sa kombinovanim timom  na ovaj meč.

Darvin Nunjez je ponovo bio u prepoznatljivom elementu da promašuje iz izglednih situacija i osećalo se početkom drugog poluvremena da Liverpul može da rani svog rivala, ali Urugvajac to nije koristio. Zato jeste Đanluka Skamaka na drugoj strani. Za nijansu izbegnut ofsajd bivšeg napadača Vest Hema posle pasa Šarla de Ketelara i novi gol za potpuni šok na "Enfildu“.

Poniženje je produbljeno u 83. minutu kada je Dominik Soboslaj pogrešio, odbrana bila nonšalantna što koristi Mario Pašalić i postavlja 0:3. Jeste Liverpul dobio sa 0:5 poslednji put u Bergamu, ali mogu li nešto slično ponoviti opet?

U senci dešavanja u Engleskoj gde je viđeno epsko iznenađenje, zanimljivo je bilo i na „Da Lužu“ iako nismo gledali ekstremno dobar fudbal. Benfika je savladala Olimpik Marsej 2:1 (1:0).

Marsej jedva da je išta napravio u prvom poluvremenu, Benfika je bila znatno konkretniji tim i zasluženo vodila pogotkom koji je postigao Rafa Silva u 16. minutu. U drugom delu igre, videli smo dosta uzbudljiviji meč iako je Benfika stigla do drugog gola posle odlične kontre tokom koje su stvorili višak. Sjajna kombinacija Di Marije i Neresa koju Argentinac kruniše golom u 52. minutu. No, Marsej nije želeo da se preda i pokazali su zube do kraja.

Unahi je u 67. minutu poslao pas koji je isekao linije Benfike, Pjer-Emerik Obamejang krenuo na vreme i poslao loptu pored trubina u gol. Ovaj pogodak dobrim delom ide na dušu Antonija Silve koji je očajno krenuo da preseče pas.

Fudbaleri Rome savladali su Milan u gostima sa 1:0, dok je Bajer Leverkuzen na svom terenu pobedio Vest Hem sa 2:0, u prvim utakmicama četvrtfinala Lige Evrope.

I Milan i Roma su u večerašnji duel ušli u velikoj formi. Milan je imao sedam pobeda u nizu, a Roma je na "San Siro" stigla na krilima dobrih igara od dolaska trenera Danijelea de Rosija i trijumfa protiv Lacija u subotu.

Rimljani su bolje otvorili i imali veliku priliku u 16. minutu. Tukao je El Šaravi, a Menjon vrhovima prstiju izvukao loptu iz gola.

U tim momentima smo gledali pravu opsadu gola Milana, a samo minut kasnije Dibala izveo korner sa desne strane, poslao je loptu na liniju peterca, a tamo se "ušunjao" štoper gostiju Manćini i glavom zatresao mrežu, baš kao pre pet dana  u gradskom derbiju protiv Lacija, za 0:1.

Nakon toga je Milan preuzeo inicijativu, a najbolju šansu je imao u 21. minutu, kada je Žiru posle prekida gađao glavom, a Lukaku izbacio loptu sa same gol-linije.

Milan je, logično, imao više od igre u drugom poluvremenu, ali Roma je sjajno stajala na terenu, suzila je prostor "rosonerima" i terala ih na greške prilikom svakog pokušaja da upute neki kvalitetan završni pas.

Domaćin je najbliži izjednačenju bio u 87. minutu, kada je saveznik Rome bila prečka, nakon pokušaja Žirua.

U Leverkuzenu je budući šampion Nemačke dominirao protiv Vest Hema, u prvom poluvremenu je odnos udaraca prema golu bio 17-1, ali se mreža golmana Fabijanskog nije tresla.

Ista slika je viđena i u nastavku, Bajer je napadao sa svih strana, "čekićari" su svašta izdržali, Šik je u 71. minutu imao odličnu šansu, međutim gola nije bilo.

Nije posustajao domaći tim, mnogo puta ove sezone mu se to isplatilo u finišima utakmica, a i večeras je.

Igrao se 83. minut, kada je Leverkuzen imao korner sa desne strane, posle njega je Te sa druge sttaive glavom spustio loptu u peterac, nastala je velika gužva, a jedan "otpadak" je pokupio rezervista Hofman i sjajnim volejom sa nekih 14 metara pogodio željeno mesto, za 1:0.

Taktika Vest Hema se potpuno raspala nakon primljenog gola, Leverkuzen je krenuo po još jedan pogodak i dao ga je u 90. minutu, kombinacijom igrača koji su u igru ušli u 76. minutu.

Hofman je centrirao sa leve strane, a Bonifejs je sjajno skočio i udarcem glavom sa šest metara matirao Fabijanskog, za 2:0.

Ekipa Ćabija Alonsa je i dalje neporažena u svim takmičenjima ove sezone, što je neverovatan podvig.

Revanš mečevi u Rimu i Londonu na programu su za sedam dana.