VEČITA DILEMA: Kako odrediti koje je jaje čuvarkuća i šta raditi sa prethodnim?
Jaje je samo po sebi simbol života.
Čuvarkuća, jaje koje čuva ukućane od svake nevolje tokom cele godine!

ZEMLJA SE OD OKRUGLIH LEDENICA POTPUNO ZABELELA! Prvomajsko nevreme zadesilo Čurug - padao grad veličine oraha

Lepa slika Srbije stiže iz sela Ježevica: Mališani biraju ukrasne travčice i zajedno sa bakama raduju se Vaskrsu (FOTO)

TRI NAJVEĆE PROLEĆNE DILEME: Šta uraditi ako nas ugrize zmija, stižu li komarci i kako se zaštiti od svih napasti
Čuvarkuća je Vaskršnje jaje koje prvo bude obojeno na Veliki petak. Još se u našem narodu naziva “čuvar”, “stražar”, “stražnik” i za njega se veruje da ima posebnu moć.
Mada mu i samo ime kaže, ono čuva ukućane i donosi sreću i blagostanje, tera zle sile i demone od kuće i ukućana. Zbog toga se čuva cele godine, dok se ne zameni drugom čuvarkućom.
Po pravilu se čuvarkuća uvek boji u crveno i tako simbolizuje nevino prolivenu Hristovu krv. Jaje je samo po sebi simbol života.
Crveno jaje je univerzalni simbol uskršnjih praznika svuda u svetu, a mit o postanku sveta iz jaja poznat je kod mnogih starih naroda, poput Feničana, Vavilonaca, Egipćana, Indusa, Japanaca, Kineza…
Pile samo iznutra razbija ljusku i izlazi na svetlost dana u život. Takođe, Marija Magdalena je caru Tiberiju poklonila jaje govoreći mu da je Isus vaskrsao i time ukazala na nov život – večni život.
Običaj je da se čuvarkuća u Vaskršnje jutro stavi u činiju sa vodom u koju su potopljeni i bosiljak, zdravac i dren. Tom vodom umivali bi se ukućani, naročito deca, kako bi bili zdravi i rumeni. Običaj je, takođe, da se na uskršnje jutro deca „pomiluju“ crvenim jajetom po čelu kako bi bila zdrava, a ovaj čin istovremeno simbolizuje krštenje.
Stara čuvarkuća bacala bi se na Veliki petak preko krova kuće, ili bi se često zakopavala u dvorište, polje ili vinograd jer se verovalo da štiti useve od grada i štetočina. Neko je baca i u reku, da odnese sva zla i nesreće koje su pale na njega, umesto na kuću koju je sačuvao.
S dolaskom hrišćanstva jaje nije ostalo samo simbol ponovnog rađanja prirode već je postalo i simbol ponovnog rađanja čoveka. Prvo obojeno uskršnje jaje stavlja se na počasno mesto u kući, a zove se čuvarkuća ili strašnik. Za njega se veruje da štiti kuću I imanje, a nekada je bio običaj da ga, kad naiđe nevreme, domaćin iznese na dvorište kako bi nevreme zaobišlo imanje.
Čuvarkuća se čuva do narednog Uskrsa, a smatra se velikom nesrećom ako se razbije.