"IMAĆE ZAGARANTOVAN POSAO" Završen sastanak premijerke i radnika Fijata: Evo šta je dogovoreno
Očekuju da premijerka nastavi razgovore sa Stelantisom.
Predstavnici sindikata i radnika Fijata preneli su novinarima, posle dvosatnog sastanka sa premijerkom Anom Brnabić u vladi, da je došlo do pomaka u razgovorima, jer će svi koji odu u inostranstvo da rade u drugim Fijatovim fabrikama imati garantovan posao na budućoj liniji za proizvodnju električnog modela u Kragujevcu.

RATKO MLADIĆ U VEOMA LOŠEM STANJU! Hitno se oglasio njegov advokat: Leči ga Doktor smrt

ZAHAROVA POTRVRDILA: Sergej Lavrov dolazi u Beograd

ZAVRŠEN SASTANAK VUČIĆA I DENDIJASA: Predsednik otkrio koje su bile ključne teme razgovora (FOTO)
Takođe, naveli su da je 500 radnika višak, a odbili su da govore o visini otpremnina iako je o tome bilo reči na sastanku.
Očekuju da premijerka nastavi razgovore sa Stelantisom o visini otpremnina i da početkom nedelje ona dođe u Kragujevac.
Na sastanku je, prema njihovim rečima, dogovoren moratorijum odnosno prekid razgovora rukovodstva Fijata oko viška zaposlelnih do 20. juna.
Predstavnici zaposlenih rekli su da su svesni da su pregovori teški i da će za sada odložiti proteste.
Fijat za rad u Nemačkoj i Italiji nudi 1.000 i 1.500 evra. Fijat nudi radnicima da idu u četiri zemlje: Slovačku, Poljsku, Nemačku i Italiju, a radnici ne mogu da biraju u koju će zemlju i kada će da idu, već ako pristanu samo da čekaju da ih obaveste gde i kada idu, prenosi Tanjug.
Stelantis u Slovačkoj i Poljskoj nema nijednu fabriku u kojoj pravi električni model, u Poljskoj pravi pežo 308 koji je stariji od sadašnjeg modela u Kragujevacu fijata 500L.
U Fijatu u Kragujevcu radi oko 2.000 radnika.
Do skora proizvodio 100.000 automobila godišnje
Fijat u Srbiji pre manje od 10 godina radio je punom parom - sa traka tada je silazilo više od 100.000 automobila godišnje, što je ovu kragujevčku fabiku držalo na listi top najvećih izvoznika Srbija koja je direktno upošljavala oko 3.000 ljudi, a indirektno obezbeđivala posao za stotine manjih firmi.
Prošlogodišnja proizvodnja u Fijatu bila je najmanja još od 2012. kada je italijanski gigant došao u Srbiju. Istina bila je to i korona godina koja je pogodila autogigante širom sveta. Proizvedeno je između je 15.000 i 20.000 automobila, što je gotovo šest puta manje nego 2013, kada je sa montažnih i proizvodnih traka sišlo rekordnih 117.000 vozila.
U celoj prošloj godini u Fijatu se radilo oko 60 dana.