U novi izgled aerodroma „Nikola Tesla“ u Beogradu uloženo je 730 miliona evra.
Jačanje vazduhoplovnog saobraćaja pokazatelj je rasta turizma, ali i snažnijih međunarodnih odnosa, koji su ključni za ekonomski razvoj Srbije.
Zahvaljujući ugovoru o koncesiji sa kompanijom Vinci Airports, u roku od 3 godine beogradski aerodrom postaće najvažnije transportno i putničko čvorište u jugoistočnoj Evropi.
Na Aerodromu je nedaleko od aerodromskog robnog terminala na putu prema Surčinu, otvoren parking „Tesla“ – izdvojeno parkiralište za automobile sa besplatnim autobuskim prevozom do terminala.
aerodrom / Izvor: Profimedia
Parking se prostire na 36.400 kvadratnih metara i ima 1.500 parking mesta, od čega 798 za putnike. Preostala parking mesta namenjena su vozilima osoba sa invaliditetom, taksi vozilima, rent-a-kar agencijama i vozilima zaposlenih.
Parkiralište je opremljeno LED osvetljenjem, video nadzorom, najmodernijim sistemom kontrole pristupa, a u planu su i parking mesta sa punjačima za električna vozila kao i perionica.
Kompanija Vinci Airports vrši obimne radove na rekonstrukciji površina ispred zgrade terminala, koji obuhvataju modernizaciju pristupnih puteva i parkirališta, a izvode se paralelno sa obimnim radovima na modernizaciji celokupnog aerodroma.
Radovi podrazumevaju potpunu rekonfiguraciju, nadogradnju i poboljšanje sistema pristupnih puteva ispred putničkog terminala, što će omogućiti brži pristup i efikasniji protok saobraćaja za putnike i posetioce.
aerodrom / Izvor: Srbija Danas
Aerodrom „Konstantin Veliki“ - 238% više putnika nego 2016. godine
Godine 2017. obnovljena je zgrada aerodroma. Do kraja 2022. ovaj aerodrom dobiće potpuno novu terminalnu zgradu čiji će kapacitet biti milion i po putnika godišnje. U toku 2019. godine ovim aerodromom prošlo je više od 422.000 putnika – čak 2,4 puta više u odnosu na 2016. godinu.
Ovo su još neka od značajnih ulaganja u infrastrukturu:
Železnički saobraćaj preko novog Žeželjevog mosta uspostavljen je 19 godina od rušenja starog mosta u NATO bombardovanju, 23. 4. 1999. Putnički saobraćaj je pušten 1. septembra 2018. godine.
Lučka delatnost postaje važno čvorište
Od 2013. godine pokrenute su značajne investicije u ovu granu transporta. Osnovana je Agencija za upravljanje lukama i predstavlja jedinstvenu lučku upravu za sve luke, pristaništa i marine u Srbiji sa ciljem unapređenja uslova za obavljanje lučke delatnosti. Svi do sada postignuti rezultati omogućili su intenzivan nastavak investicija u vodni saobraćaj kako bi se postiglo da srpske luke postanu konkurentna i važna ekonomska čvorišta u Jugoistočnoj Evropi.
U protekle 4 godine velikim naporima radjeno je na realizaciji projekata modernizacije železničke infrastrukture vrednih preko milijardu i po evra. Srbija ima 48 novih vozova, 1 brzi, a uskoro stižu još 2 nova voza za brzine do 200km/sat.
Od ranije je već poznato da Srbija i Mađarska održavaju odlične odnose, a pravljenje brze pruge Novi Sad - Kelebija, još više će ojačati odnose jer će na taj način direktno povezati Beograd i Budimpeštu. Pruga koja povezuje dve prestonice, iznosila bi oko 350 kilometara, od čega bi se 184 kilometara nalazilo na teritoriji Srbije.
Sve železničke stanice duž čitave pruge su rekonstruisane, neke od njih po prvi put i nakon više decenija.
Srbija iz godine u godinu ulaže sve više novca kako bi što više izgradila puteve, mostove, pruge i ostale saobraćajnice i tako olakšala i ubrzala put našim državljanima, ali i strancima koji su u tranzitu kroz našu državu ili u dužoj poseti.
"Neka živi večno otadžbina naša" Mandatar Đuro Macut predstavio svoj tim poslanicima: Da zajednički i ujedinjeni dođemo do cilja opšteg dobra i napretka našeg naroda