Vučić u sredu sa Dodikom: U kakvoj su vezi status RS i pregovori Beograda i Prištine?
U sredu na sastanak sa predsednikom Aleksandrom Vučićem dolazi visoka delegacija iz Republike Srpske.
Osim što je, kako je naveo srpski predsednik, reč o uzvratnoj poseti posle njegove posete Banjaluci pre nekoliko sedmica, razgovaraće se i o dokumentima koje mu je Milorad Dodik uputio.
Na Andrićevom vencu jedna od tema izvesno će biti dokumenti koje je u dva navrata usvojila Skupština RS. U njima se, između ostalog, insistira na izvornom Dejtonu, njegovom kršenju kao i Ustava BiH od sudija i visokih predstavnika, traži se odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH.

Čije lice nećemo gledati u NOVOJ VLADI SRBIJE: Nedimović i Brnabić sigurni, a šta je sa Antićem i Dačićem?

Uspostavljanje institucionalnog partnerstva: Vučić danas sa nemačkim ministrom za privredu i energetiku

Susret načelnika generalštabova Vojske Srbije i Oružanih snaga Ruske Federacije
- Tamo sam rekao da je visoki predstavnik u kontinuitetu otimao ovlašćenja RS, vršio politički pritisak i svaku drugu vrstu pritiska, međunarodna blefiranja koja su dovela do toga da visoki predstvanik u jednoj zastrašenoj atmosferi koja je vladala među tada političkom elitom promeni određene elemente Dejtonskog sporazuma, a opet, bio je dužan da poštuje Dejton - izjavio je srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik.
U Stranci demokratske akcije tumače dokumente kao koordinisano delovanje predsednika Srbije s vlastima Republike Srpske zbog povezivanja statusa KiM sa Srpskom, u aktuelnim pregovorima Beograda i Prištine.
Dalje saopštavaju da to predstavlja nastavak agresije na Bosnu i Hercegovinu, s ciljem ugrožavanja njene celovitosti. Iako je dokumenta pročitao, kaže, dva puta, predsednik Srbije ne želi da se izjašnjava pre sastanka sa zvaničnicima Srpske. Reaguje na kritike.
- Na silu pokušavaju od prijatelja da naprave neprijatelja, što je velika greška. I to rade već dugo vremena, a ne od juče. Neću im biti neprijatelj šta god radili i kako god se ponašali i uvek ću raditi na najboljim mogućim odnosima sa Bošnjacima. To je potpuno besmisleno, oni za te tvrdnje nemaju ni jedan jedini dokaz - istakao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Jasni kriterijumi Dejtona
Analitičari ne vide opravdanost u povezivanju kosmetskog pitanja i Republike Srpske. Tajming ih, kažu, ne čudi.
- Reč je o nečemu s čim je upoznata šira međunarodna javnost, u tom smislu, po meni, ovo ne treba niti se može vezivati s onim što sledi u okviru da nazovemo vašingtonskog procesa, ne mislim da ovo može dodatno da zakomplikuje i ovako složenu situaciju na Zapadnom Balkanu. Dejtonski mirovni sporazum funkcioniše od potpisivanja i jasni su njegovi kriterijumi. Dakle, da postoje dva entiteta, tri konstitutivna naroda i da kao okvir postoji država BiH - smatra Dragan Đukanović iz Centra za spoljnu politiku.
Uoči razgovora u Vašingtonu delegacija Beograda i Prištine, diplomata Zoran Milivojević čita potrebu RS da se o aktuelnim dokumentima govori.
- Srbija stoji čvrsto na stavu da nema priznanja kosovske državnosti, to je na terenu međunarodnog prava i to je pitanje samo za sebe. Kada je reč o BiH, ključno pitanje je izvorni Dejton. Zapadni Balkan je od posebnog geopolitičog interesa zapadne alijanse i transatlantske zajednice i vrlo je vidljivo da postoji nastojanje Zapada da se pitanja na Zapadnom Balkanu koja su otvorena reše - napominje Milivojević.
U sredu u Beogradu Dodik, Cvijanovićeva, Višković
Veliko breme za međunarodnu zajednicu bila je Severna Makedonija, promenom imena Prespanskim sporazumom i ulaskom u NATO smatra se da je to pitanje rešeno.
Milivojević ocenjuje da u Srpskoj očekuju da će se uskoro na dnevnom redu naći budućnost Federacije. Podseća da se pozivaju na zaključke visokog predstavnika, a žuti alarm, kaže, pali i izjava američkog ambasadora u Sarajevu: trebalo bi promeniti Ustav BiH i ono što je izvorni Dejton u prilog jačanja institucija BiH.
- Srbija ostaje pri stavu da poštuje teritorijalni integritet BiH i ne govorim namerno o suverenitetu zato što ona nije u potpunosti suverena, ona ima i visokog prestavnika i ima i savez za primenu mira, što joj ne daje punu suverenost i u tom smislu ima smisla da se to pitanje otvori – u kojoj meri je potreban stalni predstavnik i u kojoj meri je taj Ustavni sud, koji ima i strane sudije, u funkciji interesa same BiH - dodaje Milivojević.
U sredu u Beograd dolaze Milorad Dodik, Željka Cvijanović i predsednik Vlade RS Radovan Višković.

"ĐILAS JE KREATOR POSRNUĆA TELEKOMA" Milićević: Tepić nastavlja rušilačku kampanju protiv države

PODRŠKA PRIJATELJU: Srpska Desnica poziva narod da stane u ODBRANU LUKAŠENKA

Vulin odgovorio hrvatskim funkcionerima: "Neka ćute i bar pokušaju da se suoče sa istinom o građanskom ratu"

Skupština Srbije: Do sada formirano sedam odborničkih grupa, 11 poslanika za sada van poslaničkih klubova

Premijerka Srbije odgovorila Mariniki Tepić: Svako "detoniranje" direktno košta građane!