ŠTA ČEKA SRBIJU U BELOJ KUĆI? Tramp preuzeo kormilo pregovora, glavna tema NEĆE BITI NEZAVISNOST
Burna reakcija iz Brisela.
Na stolu će pre svega biti pitanja ekonomske prirode. To će relaksirati odnose, koji su dugo bili zategnuti zbog uvođenja taksa i mera reciprociteta i stvoriti uslove za kasnije političko delovanje.

"Za početak neka Albanci dokažu da su ozbiljni" PRVA PORUKA IZ SRBIJE NAKON NAJAVE PREGOVORA U BELOJ KUĆI

OGLASIO SE BEZBEDNJAK DONALDA TRAMPA: Evo šta je poručio u vezi razgovora Beograda i Prištine u Beloj kući

Evropska unija poslala poruku lažnoj državi: EU dijalog se ne može zaobići, ko god da se umeša
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik takozvane države Kosovo Hašim Tači trebalo bi da se sastanu 27. juna u Beloj kući, a teme razgovora biće, pre svega, ekonomske prirode. To će relaksirati odnose i stvoriti uslove za kasnije političko delovanje.
Vučić je najavio da Srbiju čeka teških šest meseci kad je reč o Kosovu, a samo nekoliko dana nakon te poruke Miroslav Lajčak, specijalni izaslanik EU za pregovore Beograda i Prištine, doputovao je u Prištinu. Uoči njegovog dolaska predstavnike Beograda i Prištine pozvao je Ričard Grenel, specijalni izaslanik SAD za tzv. Kosovo, u Vašington na sastanak. Tači je poručio juče da poziv SAD na sastanak budi nadu da će proces dijaloga uspeti. A šta je to što bi moglo da se očekuje 27. juna? Prema rečima diplomate Zorana Milivojevića, sastanak će pre svega biti fokusiran na ekonomski paket.
- Grenelov poziv je očekivan, bilo je logično da nastavi misiju posle raspleta u Prištini - stara vlada je pala, nova je formirana. Treba očekivati nastavak američkog angažovanja na liniji koja je bila do epidemije korone - ekonomski paket i stvaranje uslova za nastavak dijaloga na osnovama da nema taksa, reciprociteta, da se potvrdi za saobraćaj, slobodan protok robe i ljudi. To će stvoriti uslove za (kasnije) političko delovanje - kaže Milivojević.
Šef diplomatije Ivica Dačić navodi da se Srbija odgovorno odnosi prema raznim inicijativama, te da ćemo učestvovati na svim sastancima na temu dijaloga.
- Zastupaćemo naše poznate stavove da smo spremni za razgovor i kompromis, ali ako s druge strane nema želje za kompromisom, ne dolazi u obzir prihvatanje bilo kakvih pritisaka da mi samo treba da priznamo Kosovo kao nezavisnu državu - poručuje Dačić.
Iako izgleda kao da se dijalog o Kosovu vodi na dva fronta - EU i SAD, ali sa zajedničkim ciljem, istina je, prema rečima izvora iz diplomatskih krugova, da su ključne zemlje Unije Francuska i Nemačka "besne" jer se administracija Donalda Trampa ugurala. U prilog tome govori i svađa na Tviteru nemačkog diplomate Volfganga Išingera i Grenela.
- Neusklađeno sa EU? Reakcija iz Berlina, Pariza, Brisela? Šta ako EU pregovara o dubokim i inkluzivnim oblastima slobodne trgovine sa talibanima - napisao je Išinger.
- Pozdravljamo sve akcije, a ne samo razgovore - uzvratio je Grenel, aludirajući na neefikasnost EU u dijalogu i politici prema ovom pitanju uopšte. Dolazak Lajčaka u Srbiju očekuje se dan nakon izbora, 22. juna.

DAN ODLUKE: Zakazan sastanak predstavnika Beograda i Prištine u Beloj kući

TAČI PLJUNUO U LICE EVROPI: Uvreda koju mu velesile neće oprostiti

JEFTIN MANEVAR NA KOSOVU: Đurić odbacio mogućnost da Tači napušta politiku

TAČI POTPUNO ISPAO IZ IGRE: Hoti je preuzeo KONTROLU U LAŽNOJ DRŽAVI, hoće da vodi PREGOVORE sa Beogradom

Lajčak ove nedelje u Prištini: Može li EU da odredi budući tok pregovora Beograda i Prištine?