SULUD PREDLOG BRITANSKOG DIPLOMATE: Savetuje da Srbija SVOJ JUG, zameni za SVOJ SEVER KiM?!
Bivši britanski ambasador u Jugoslaviji ser Ajvor Roberts izjavio je da "Srbija i Kosovo treba da razmene teritorije" jer je to, po njegovom mišljenju, jedini način za postizanje trajnog mira i za stabilizaciju odnosa
Roberts, koji je bio ambasador Velike Britanije u Jugoslaviji od 1994. do 1997. godine, juče je na Londonskoj školi ekonomije predstavio svoju knjigu "Razgovori sa Miloševićem", čemu je, kako prenosi BIRN, prisustvovao i ambasador Srbije u Londonu.
Roberts je tom prilikom rekao da su multietničke države ideal, ali da bi u praksi "razmena Preševske doline u Srbiji za teritoriju Kosova severno od reke Ibar možda bila jedini način da se stabilizuju odnosi i da se obezbedi da Srbija prizna nezavisnu državu Kosovo".
BRISELSKI MONOLOG: Priština novom zabranom pokazala koliko joj je stalo do dijaloga
On je izrazio nadu da će granice na Balkanu, kao što je svuda, konačno postati više "simbol razlikovanja" a ne razdvajanja – ali je napomenuo da će se to desiti samo ako se različite nacionalne zajednice budu osećale sigurnije i stabilnije u okviru svog entiteta nego što je to sada slučaj, piše BIRN.
Na pitanje šta bi etnička razmena teritorije značila za ostatak regiona, naročito za Makedoniju i Bosnu, Roberts je rekao da bi se secesija Republike Srpske od Bosne teško realizovala, imajući u vidu ambivalentnost Srbije prema toj ideji i snažno protivljenje kakvo bi ta ideja izazvala kod Bošnjaka u BiH.
MAKAR PLATIO GLAVOM, SVE ĆU IH NAUČITI PAMETI: Šta će duge cevi po srpskim selima?!
Upitan da li je podrška Zapada kosovskoj nezavisnosti gurnula Srbiju u ruke Rusije, Roberts je odgovorio da je rastući uticaj Rusije na Balkanu posledica "buđenja Rusije", koje se desilo nezavisno od situacije na Kosovu.
Roberts je rekao da je u vreme dok je bio diplomata na Balkanu Rusija bila "marginalizovana" sila na Balkanu, ali da se to u međuvremenu promenilo, i da Rusija demonstrira sada odlučujući uticaj u ratu u Siriji.
On je ispričao da je kao britanski ambasador u Beogradu krajem devedesetih godina uzalud pokušavao da ubedi "tadašnjeg srpskog lidera Slobodana Miloševića da zaustavi politiku nasilne represije na Kosovu".
KARTA BALKANA PREMA FRANCUSKOJ TELEVIZIJI: U emisiji "pripojili" Bosnu - Srbiji!
Roberts je, međutim, napomenuo da su uzroci kosovske krize nastali mnogo pre Miloševića, dovodeći ih u vezu sa Londonskom konferencijom 1913. godine, kojom su, posle Balkanskih ratova 1912-13, tako uspostavljene granice na Balkanu da je, kako je naveo, polovina albanske populacije ostavljena van države Albanije.
Nedavno je i američki republikanski kongresmen Dejna Rorabaher izjavio za albansku televiziju Vision plus da treba redefinisati granice na Balkanu tako da "Albanci sa Kosova i iz Makedonije da budu Kosovo, a ostatak Makedonije deo Bugarske ili neke druge zemlje sa kojom misli da je blizak".
NEK SE NE NADAJU, NEĆE IM PROĆI: Međunarodna zajednica savetuje Tačiju i Mustafi da ne aplicira za Unesko
Međutim, predstavnik Stejt departmenta rekao je da stav SAD prema Makedoniji ostaje nepromenjen, bez obzira na Rorabaherovu izjavu.
"SAD prepoznaju i podržavaju suverenitet i teritorijalni integritet Republike Makedonije. Taj stav ostaje nepromenjen", navodi se u izjavi predstavnika Stejt departmenta za Glas Amerike na albanskom jeziku.
Evropska unija se takođe čvrsto protivi razmeni teritorija na osnovu etničke pripadnosti, navodi BIRN.