FERŠTAPEN SPUSTIO ZAVESU: Maksova 19. pobeda za kraj sezone!

Maks Ferštapen / Izvor: Profimedia

Novi neverovatan uspeh Red Bula.

Vozač Red Bula Maks Ferstapen upisao je 19. pobedu u ovoj sezoni na poslednjoj trci u Abu Dabiju.

IMA LI NABOJA KADA SE IGRA VEČITI DERBI U ŽENSKOJ ODBOJCI? Šta o tome kažu iz Zvezde, a šta iz PartizanaVeciti derbi

ELZAN BIBIĆ POBEDNIK BEOGRADSKOG POLUMARATONA: Novopazarac postavio novi rekord trkeElzan Bibić

Kenijka slavila u polumaratonu, Milica Tomašević pobednica trke na 10 kilometaraMilica Tomašević

Ferstapen je slavio ispred Leklera koji je bio drugi i Rasela koji je trku završio na trećem mestu.

Maks je tako stigao do svoje 54 pobede u karijeri, čime se osamio na večnoj listi pobeda u Formuli 1, ispred njega su sada samo Luis Hamilton i Mihael Šumaher.

Maks je tako u ovoj sezoni imao preko 1000 krugova u ovoj sezoni u kojojo je bio na prvom mestu.

Jedina dilema pred ovu poslednju trku u sezoni je bilo to da li će Ferari ili Mercedes biti na drugom mestu, a Mercedes je imao prednost od četiri boda više u odnosu na italijanski tim.

Odličan start za Landa Norisa koji je u prvom krugu obišao Džordža Rasela i preselio se na četvrto mesto.

Na vrhu karavana nije bilo promena, iako je Šarl Lekler imao dve šanse da obiđe Maksa Ferstapena i to u dva navrata, ali se trosktruki svetski šampion odbranio i potom krenuo da pravi prednost u odnosu na vozača Ferarija.

Nastavio je Noris da napreduje, i u petom krugu je obišao i svog klupskog kolegu Oskara Pijastrija, koji je u narednim krugovima imao veliku borbu sa Raselom u Mercedesu.

Uspeo je Džordž Rasel da obiđe Pijstrija na stazi, a Norisa u boksu, tako da se ponovo vratio ispred oba Meklarena.

Luis Hamilton se dosta mučio sa bolidom na ovoj trci, sada je to dodatno zakompliokvalo posle incidenta sa Estabanom Okonom oštetio prednji kraj bolida Mercedesa.

U 17. krugu je Maks bio na promeni guma, gde je bio malo sporiji, ali to ga nije omelo da kada je Lekler bio u boksu završi posle vraćanja na stazu iza svetskog šampiona.

Ferari je na ovoj stazi igrao timski, pa je tako Sajnsu naređeno da propusti Leklera, koji se brzo vratio na drugo mesto. Španac je ubrzo izgubio mesto i od Rasela i Norisa, pa je ubro otišao na promenu guma.

Od 23. kruga smo ušli u jedan mirniji period trke, gde je prošla prva promena guma, posle kojeg je Maks napravio veliku razilku u odnosu na Leklera.

U 33. krugu je krenuo drugi krug promene guma, prvi je to uradio Lando Noris ne bi li nekako uspeo da bude ispred Rasela, ali je vozač Mercedesa uzvratio istom merom i sačuvao mesto ispred Britanca.

To je uskoro uradio i Šarl Lekler, ali to nije omelo Maksa Ferstapena, koji je na promenu guma otišao sedam krugova posle i lagano se vrtio na prvom mesto.

Krenuo je onda Serhio Peres u pohod na podijum,ali je posle jednog duela sa Landom Norisom za četvrto mesto udario bolid Britanca, zbog čega ga je direkcija trke kaznila sa pet sekundi.

Pokušao je sve Peres i Lekler da dođu do toga da Rasel bude četvrti uprkos kazni Peresa, ali to im na kraju nije uspelo, tako da je na kraju Mercedes drugi, a Ferari treći u generalnom plasmanu konstruktora.

Konačni poredak prvih deset vozača koji su osvojili bodove: 1. Ferstapen , 2. Lekler, 3. Rasel, 4. Peres, 5. Noris, 6. Pijastri,7. Alonso, 8. Cunoda, 9. Hamilton, 10. Strol.