ФЕРШТАПЕН СПУСТИО ЗАВЕСУ: Максова 19. победа за крај сезоне!

26.11.2023. 16:20
Maks Ferštapen
Макс Ферштапен / Извор: Профимедиа

Нови невероватан успех Ред Була.

Возач Ред Була Макс Ферстапен уписао је 19. победу у овој сезони на последњој трци у Абу Дабију.

ИМА ЛИ НАБОЈА КАДА СЕ ИГРА ВЕЧИТИ ДЕРБИ У ЖЕНСКОЈ ОДБОЈЦИ? Шта о томе кажу из Звезде, а шта из ПартизанаVeciti derbi

ЕЛЗАН БИБИЋ ПОБЕДНИК БЕОГРАДСКОГ ПОЛУМАРАТОНА: Новопазарац поставио нови рекорд тркеElzan Bibić

Кенијка славила у полумаратону, Милица Томашевић победница трке на 10 километараMilica TomaÅ¡ević

Ферстапен је славио испред Леклера који је био други и Расела који је трку завршио на трећем месту.

Макс је тако стигао до своје 54 победе у каријери, чиме се осамио на вечној листи победа у Формули 1, испред њега су сада само Луис Хамилтон и Михаел Шумахер.

Макс је тако у овој сезони имао преко 1000 кругова у овој сезони у којојо је био на првом месту.

Једина дилема пред ову последњу трку у сезони је било то да ли ће Ферари или Мерцедес бити на другом месту, а Мерцедес је имао предност од четири бода више у односу на италијански тим.

Одличан старт за Ланда Нориса који је у првом кругу обишао Џорџа Расела и преселио се на четврто место.

На врху каравана није било промена, иако је Шарл Леклер имао две шансе да обиђе Макса Ферстапена и то у два наврата, али се тросктруки светски шампион одбранио и потом кренуо да прави предност у односу на возача Ферарија.

Наставио је Норис да напредује, и у петом кругу је обишао и свог клупског колегу Оскара Пијастрија, који је у наредним круговима имао велику борбу са Раселом у Мерцедесу.

Успео је Џорџ Расел да обиђе Пијстрија на стази, а Нориса у боксу, тако да се поново вратио испред оба Мекларена.

Луис Хамилтон се доста мучио са болидом на овој трци, сада је то додатно закомплиоквало после инцидента са Естабаном Оконом оштетио предњи крај болида Мерцедеса.

У 17. кругу је Макс био на промени гума, где је био мало спорији, али то га није омело да када је Леклер био у боксу заврши после враћања на стазу иза светског шампиона.

Ферари је на овој стази играо тимски, па је тако Сајнсу наређено да пропусти Леклера, који се брзо вратио на друго место. Шпанац је убрзо изгубио место и од Расела и Нориса, па је убро отишао на промену гума.

Од 23. круга смо ушли у један мирнији период трке, где је прошла прва промена гума, после којег је Макс направио велику разилку у односу на Леклера.

У 33. кругу је кренуо други круг промене гума, први је то урадио Ландо Норис не би ли некако успео да буде испред Расела, али је возач Мерцедеса узвратио истом мером и сачувао место испред Британца.

То је ускоро урадио и Шарл Леклер, али то није омело Макса Ферстапена, који је на промену гума отишао седам кругова после и лагано се вртио на првом место.

Кренуо је онда Серхио Перес у поход на подијум,али је после једног дуела са Ландом Норисом за четврто место ударио болид Британца, због чега га је дирекција трке казнила са пет секунди.

Покушао је све Перес и Леклер да дођу до тога да Расел буде четврти упркос казни Переса, али то им на крају није успело, тако да је на крају Мерцедес други, а Ферари трећи у генералном пласману конструктора.

Коначни поредак првих десет возача који су освојили бодове: 1. Ферстапен , 2. Леклер, 3. Расел, 4. Перес, 5. Норис, 6. Пијастри,7. Алонсо, 8. Цунода, 9. Хамилтон, 10. Строл.